Наукові статті

Постійне посилання на фондhttps://repositary.knuba.edu.ua/handle/987654321/30

Переглянути

Результат пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 33
  • Документ
    Зворотний осмос – як метод доочистки питної води на локальному рівні
    (ІТТА, 2022-02) Кравченко, Марина Василівна
    Однією з основних складових екологічної безпеки країни є якість питної води, адже саме вона, безпосередньо, впливає на стан здоров’я населення. При вирішенні цієї проблеми, на рівні зі зміною інфраструктури водопостачання, окреме місце займають методи підготовки питної води, особливо, на локальному рівні. Зворотний осмос є баромембранним процесом, який найбільш часто використовується серед мембранного розділення. Його широко застосовують для обезсолювання (опріснення) всіх типів вод на установках від дрібних побутових до крупних промислових, а особливо – для доочистки питної води на локальному рівні. Процес добре відпрацьований як з точки зору його організації, так і апаратурного оформлення. Мембранна фільтрація отримує все більшу популярність і в побутовому використанні завдяки надійності, компактності, зручності в експлуатації і, звичайно ж, стабільно високій якості отриманої води. Підтверджено та обґрунтовано вплив основного елементу зворотного осмосу – мембрани на зміну якісного і кількісного складу питної води, а саме: вплив на співвідношення і концентрацію фундаментальних компонентів Ca2+ і Mg2+; вплив на значення показника рН, яке, в процесі коригування складу питної води, значно знижується; підтверджено, що в процесі зворотного осмосу відбувається вимивання органічних речовин із шарів мембрани у питну воду.
  • Документ
    Застосування методу зворотного осмосу для доочистки питної води
    (Юстон, 2021-12) Кравченко, Марина Василівна; Волошкіна, Олена Семенівна; Василенко, Леся Олексіївна
    В статті розглянуто проблему чистої води, яка стосується і України, що належить до держав з обмеженою кількістю водних ресурсів та високим рівнем їх використання. Обґрунтовано, що відхилення від норм якості води, як поверхневих, так і підземних джерел, сягають 70-80%. Майже третина населення сіл і міст сільського типу України споживає воду із колодязів та свердловин, вода в яких визнана практично непридатною до вживання, особливо за нітратними показниками, що здатні чинити негативний вплив на здоров’я людини. Надано порівняльну оцінку нормативним документам Державні санітарні норми і правила 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» та ДСТУ 7525:2014 «Вода питна. Вимоги та методи контролювання якості», що діють на території України, з Директивою ради 98/83/ЄС, яким регулюються показники якості води на міжнародному рівні. Розглянуто сучасні погляди на структуру питної води як розбавленого водного розчину, де вода представлена у вигляді гігантських гетерофазних кластерів і, виходячи з цього, дано визначання термінам «підготовлена питна вода» та «природна питна вода». Окреслено проблему оптимального коригування якісного і кількісного складу питної води, яка в сучасному світі вирішується методами доочистки води на локальному рівні. Показано, що за принципом роботи побутові водоочищувачі можна розподілити на 4 основні групи, а саме: установки, що мають механічний фільтруючий елемент; побутові фільтри сорбційного типу; установки електрохімічного типу та установки мембранного типу на основі процесу зворотного осмосу, які широко представлені сьогодні на світовому ринку та активно використовуються на локальному рівні (квартири, будинки, дитячі садки, школи), але мають ряд особливостей та недоліків. Представлено механізм протікання процесів в системі «вихідна вода – мембрана – підготовлена питна вода» з окресленими його складовим. Розглянуто наслідки використання зворотноосмотичних установок при доочистці питної води на прикладі водопровідної води, яка пройшла очистку на установці з мембранним елементом TW30-1812-50 виробництва компанії DOW Chemical (США) при робочому тискові 18 атм. Наведені результати зміни кількісного і якісного складу води, а саме її фундаментальних компонентів, в результаті доочистки зворотним осмосом. Обґрунтовано технологічні та економічні недоліки зворотноосмотичних установок. Підтверджено, що метод зворотного осмосу застосовується для демінералізації води та здатен затримувати практично всі іони на 92-99%, а при двоступеневій системі очистки і до 99,9%, тобто підготовлена зворотним осмосом вода очищена практично від всіх мінеральних солей, в тому числі корисних та необхідних для нормальної життєдіяльності людини.
  • Документ
    Якість питної води – як важливий фактор екологічної безпеки життєдіяльності та здоров’я людини
    (2021) Кравченко, Марина Василівна
    Наведено обґрунтування сучасного стану питної води в Україні. Сформульовано терміни «природна вода», «підготовлена питна вода» як розбавлені водні розчини та термін «очистка води» як коригування складу розбавлених водних розчинів. Запропоновано стадії багатостадійної поетапно-функціональної технології підготовки питної води – коригування складу розбавлених водних розчинів на основі вдосконалення баромембранних процесів, які протікають в системі «вода (розбавлений водний розчин) – мембрана».
  • Документ
    Система менеджменту екологічної безпеки – як одна із складових енергетичної ефективності
    (КНУБА, 2020-12-30) Гунченко, Оксана Миколаївна; Волошкіна, Олена Семенівна; Кравченко, Марина Василівна; Корінний, Володимир Ілліч
    У статті обґрунтовано зв'язок між екологічною безпекою та енергетичною ефективністю – як основними складовими на шляху до сталого розвитку суспільства. Розглянуто існуючі підходи до визначення сутності екологічної безпеки, деталізовано її характерні риси, обґрунтовані основні практичні принципи її забезпечення, а також показані перспективні напрямки подальшого розвитку системи міжнародної екологічної безпеки. Наведено загальну схему організації системи екологічної безпеки при звичайному стані навколишнього середовища, яка має опиратися на три складові: контроль, регулювання і впровадження заходів безпеки. Показано, що максимальні зусилля мають бути зосереджені на прийнятті управлінських рішень на підставі аналізу існуючих ризиків та прогнозу нових потенційних загроз, які є невід’ємною складовою діяльності людини. Важливим етапом продуктивної системи менеджменту є використання найліпших доступних технологій, який не потребує жорсткої регламентації діяльності та надає свободу вибору шляхів досягнення поставленої цілі, спираючись на надсучасні технологічні та організаційні розробки та їх вдале поєднання. Обґрунтовані конкурентні переваги та ряд недоліків від впровадження системи екологічного управління на підприємстві, зокрема в галузі енергетики. В роботі наведені базові закони України в галузі екологічної безпеки, а також державні стандарти України серії міжнародного стандарту ISO 14000. Узагальнено основні етапи менеджменту в сфері екологічної безпеки, які опираються на цикл Шухарда-Демінга та представлені в моделі системи управління екологічною безпекою за стандартом ДСТУ ISO 14001:2015.
  • Документ
    Зміна клімату як загроза глобальній екологічній безпеці
    (Охотнік, 2019-09) Петренко, Д.В.
    Зміна клімату виходить за межі суто екологічної кризи і набуває ознак кризи соціальної, загрожуючи безпеці окремих людей і цілих народів. Дії країн-учасників міжнародного переговорного процесу з запобігання кліматичним змінам вкрай недостатні. Особливого значення набувають усвідомлення всіма соціальними силами реальності загрози, поширення екологічних знань та формування екологічного світогляду.
  • Документ
    Застосування методу фільтраційних опорів при розрахунках рівня ґрунтових вод підтоплених територій
    (2010) Березницька, Ю. О.; Волошкіна, О. С
    Виконано аналіз застосування методу фільтраційних опорів при роз- рахунку підтоплених територій з різними гідрогеологічними умовами. Доведено, що у випадку двошарової будови водоносної товщі при співвідношеннях коефіцієнтів фільтрації верхнього шару грунту до підсти- лаючого менше одиниці приведення водоносного горизонту в розрахунках до одношарового веде до занижених розрахункових значень рівня ґрунто- вих вод на підтоплених територіях. The analysis of using of filtration resistances method at the calculation of underflooding territories with different hydrogeological conditions is conducted. It is proven that in the case of double-layer structure of aquiferous layer at the correlation of permeability coefficients the top layer of soil to laing is than one, a conversion to homogeneous structure leads to reduction of rated watertable, and this is a reason for subsequent research of methodologies of filtration calculations in the different hydrogeological conditions.
  • Документ
    Моделювання фільтрації із споруд з екранами для оцінки ефективності природоохоронних заходів
    (2011) Березницька, Ю. О.; Волошкіна, О. С.
    Для оценки и прогнозирования подтопления и загрязнения прилегающих территорий к водохранилищам различной обстановки (к каналам, хвостохранилищам и т. Д.) С экранами различных сооружений проводится анализ метода сопротивлений лаутера для расчета последующих потерь. из здания. Предложена методика учета дополнительного лаютерного сопротивления при несовершенстве конструкции противослойного экрана
  • Документ
    Реалізації технологій космічного моніторингу та геоінформаційних систем для проведення екологічної оцінки складових довкілля та районування територій
    (2011) Волошкіна, О.С.; Охарєв, В.О.
    Article analyzed the opportunities provided by modern geoinformation technologies and technologies for remote sensing of the Earth from space in the context of improving the State system of environmental management, nature conservation and environmental safety in the regions of Ukraine. An approach to zoning of territories regional level taking into account the integral indicators of ecological condition of the environment on the basis of relevant GIS-technologies.
  • Документ
    Використання магнітної води в теплоенергетиці
    (2012) Волошкіна, О.С.; Цикал, К.О.; Сепік, А.В.; Фуртат, І.Е.
    У статті розглядається вплив магнітного поля на воду і різні теорії про фізику цього процесу, перспективи та різні напрямки використання в теплоенергетиці.
  • Документ
    Оцінка впливу глобальних змін клімату на кількість і нерівномірність опадів у Карпатському регіоні
    (2012) Волошкіна, О.С.; Цікало, О.В.
    Based on the analysis of monitoring data monthly observations of air temperature and rainfall in four the main rivers basins of posts in the region (posts of "Drohobych", "Yampol" on the river Dniester, post "Kolomyia" basin of the Prut River, the post "Chortkiv" Siret river basin) built correlation relationship between these factors to allow you to do prognosis the future and assign environmental measures in river basins.