Дослідження напружено-деформованого стану вузлів сталезалізобетонних каркасно-монолітних будівель за допомогою інформаційних технологій розрахунку та будівельного інформаційного моделювання
Дата
2024-02-29
Автори
Адаменко, Вячеслав Миколайович
Дзюбко, Дмитро Андрійович
Романишен, Олег Віталійович
Заголовок журналу
Журнал ISSN
ISSN журналу
2664-1364 (Online)
2618-0650 (Print)
2618-0650 (Print)
Назва тому
Видавець
Одеська державна академія будівництва та архітектури
Анотація
Сталезалізобетонні каркасно-монолітні будівлі інтегрують в собі переваги сумісної роботи залізобетону та жорсткого армування у вигляді сталевих профілів. Комбінація сталевих профілів, бетону і стержневої арматури має ряд переваг порівняно з звичайними залізобетонними конструкціями, які активно використовуються, зокрема, при зведенні висотних будівель, та дозволяють збільшити міцність і жорсткість елементів конструкцій та, в цілому, забезпечити несучу здатність конструктивних елементів при значно менших їх геометричних розмірах перерізів. Розвиток інформаційних технологій розрахунку будівельних конструкцій, зокрема, методів скінченно-елементного аналізу з використанням 3D скінченних елементів в лінійній та нелінійній постановках задач, а також, технології будівельного інформаційного моделювання, дозволяють досліджувати складні випадки сумісної роботи сталевого жорсткого армування, бетону і стержневої арматури, у тому числі, в вузлах сталезалізобетонних каркасно-монолітних будівель, та виконувати конструювання перерізів в 3D інформаційній моделі з подальшим отриманням конструктивних креслень.
В даній роботі на прикладі 25-ти поверхової сталезалізобетонної каркасно-монолітної будівлі за допомогою інформаційних технологій розрахунку та будівельного інформаційного моделювання досліджено напружено-деформований стан вузлів в лінійній та фізично нелінійній постановках задач. Зокрема, досліджено вузол сполучення трубобетонних колон крайнього ряду в рівні перекриття над першим поверхом з зовнішньою сталевою оболонкою у вигляді труби 630х15 в трьох варіантах: трубобетонні колони (варіант 1), трубобетонні колони з жорстким армуванням перехресними сталевими смугами (варіант 2), трубобетонні колони з жорстким армуванням перехресними двотаврами (варіант 3).
За результатами нелінійних розрахунків для варіанту з трубобетонними колонами без додаткового армування отримано перерозподіл внутрішніх зусиль в колонах порівняно з лінійним розрахунком, зокрема збільшення величини напружень в зовнішній сталевій оболонці близько 24.54% та їх зменшення близько 66.34% в бетонному осерді колон, проте, за наявності додаткового сталевого жорсткого армування такого перерозподілу, зокрема, приросту величин напружень в сталевих елементах колон не відбувається. Середня величина перерозподілу згинальних моментів в плитах перекриття склала 29.7%. З аналізу величин напружень в сталевій оболонці і сталевому жорсткому армуванні колон, отриманих з нелінійного розрахунку, підтверджено закономірність до їх зниження зі зростанням величини сталевого жорсткого армування, з величини 326 МПа (для варіанту 1) до 255 МПа (для варіанту 2) і 216 МПа (для варіанту 3).
Опис
Ключові слова
інформаційні технології, будівельне інформаційне моделювання, 3D моделювання, BIM-технології, BIM моделювання, BIM, залізобетонні конструкції, сталезалізобетонні конструкції, залізобетонні каркасно-монолітні будівлі, сталезалізобетонні каркасно-монолітні будівлі, вузли каркасно-монолітних будівель, лінійний статичний розрахунок, фізично нелінійний статичний розрахунок, information technology, building information modeling, 3D modeling, BIM technologies, BIM modeling, BIM, reinforced concrete structures, composite steel-reinforced concrete structures, reinforced concrete frame-monolithic buildings, composite steel-reinforced concrete frame monolithic buildings, nodes of frame-monolithic buildings, linear structural analysis, physically nonlinear structural analysis
Кафедра авторів
кафедра металевих і дерев'яних конструкцій
Бібліографічний опис
Адаменко В. М. Дослідження напружено-деформованого стану вузлів сталезалізобетонних каркасно-монолітних будівель за допомогою інформаційних технологій розрахунку та будівельного інформаційного моделювання / В. М. Адаменко, Д. А. Дзюбко, О. В. Романишен // Механіка та математичні методи : наук.-техн. журн. / Одес. держ. акад. буд-ва та архіт., 2024. - T. 6, № 1. - С. 107–123. - Бібліогр. : 30 назв.